Podle statistik až 15 % párů trápí neplodnost a čísla stále narůstají. Nejčastější příčiny neplodnosti jsou chybná funkce vaječníků, neprůchodnost vejcovodů, endometrióza, ale také poruchy tvorby spermií nebo nadměrná psychická zátěž.
Co způsobuje neplodnost
Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje za neplodný pár takový, u kterého při nechráněném pohlavním styku nedojde do dvou let k otěhotnění. American Fertility Society tuto dobu zkrátila na jeden rok. To znamená, že pokud se několik měsíců snažíte o miminko a stále nic, je vhodné vyhledat lékaře a podstoupit potřebná vyšetření.
Stručně můžeme shrnout příčiny neplodnosti do tří skupin:
- Ženské faktory – mezi tyto faktory neplodnosti se řadí nejčastěji ovariální faktor (nekvalita vajíčka, neprůchodnost vejcovodů) nebo vysoký věk.
- Mužské faktory – nejčastěji špatná kvalita spermií (nízká pohyblivost nebo malý počet spermií v ejakulátu nebo jejich úplná absence).
- Společná (kombinovaná) neplodnost – nejčastěji špatně naplánovaný pohlavní styk, nepříznivá kombinace genů partnerů nebo kombinace výše zmíněných faktorů.
10 hlavních příčin neplodnosti
Důvod, proč se vám nedaří otěhotnět, může být jeden z níže zmíněných, ale také kombinace vícero faktorů, včetně nesprávného životního stylu. Například špatná strava, nedostatek pohybu, nadváha, podváha, kouření nebo užívání návykových látek.
1. Špatné načasování
V některých případech se nemusí jednat o žádný závažný problém nebo zdravotní potíže. Možná jste si jen sex naplánovali na nesprávné dny. V takovém případě je dobré vědět, kdy máte plodné dny. Ty se počítají přibližně 3-5 dní před předpokládaným termínem ovulace.
Abyste zjistila, kdy ovulujete, hlídejte některé projevy svého těla (bolest v podbřišku, zvýšená bazální teplota, citlivější prsa, tvorba děložního hlenu, chuť na sex nebo změna děložního čípku). Nebo vám mohou pomoci ovulační testy.
2. Problémy s ovulací
Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti u žen jsou problémy s ovulací. Ty se vyskytují především při nepravidelném menstruačním cyklu. Právě z toho důvodu je obtížné vypozorovat ten správný moment, kdy je vajíčko připravené k oplodnění. S občasným vynecháním ovulace se zcela přirozeně setkávají i ženy, které menstruují pravidelně. Může to způsobit jednak nadbytek stresu, fyzické zátěže, ale také nemusí být přítomna žádná příčina.
„Nejčastěji se u nás setkáváme s ovariálním faktorem. Velice často k nám přicházejí starší ženy, které již nemají tak velkou zásobu kvalitních vajíček. Další velkou skupinou našich pacientek jsou ženy, které mají potíže s ovulací, ať už je to její absence nebo nepravidelnost,“ popisuje MUDr. Petr Vrublovský.
Jestliže odkládáte založení rodiny na pozdější věk, je nutné mít na mysli, že u žen nad 35 let anovulačních cyklů přibývá, a tím výrazně roste i jejich neplodnost.
3. Endometrióza
Jedná se o onemocnění, kdy výstelka dělohy roste mimo ni a tělo ji nemůže během menstruace přirozeně vyloučit. Objevuje se u jedné z deseti žen v plodném věku a nejčastěji se vyskytuje ve vejcovodech, vaječnících, v břiše nebo pánvi. Tuto příčinu neplodnosti je možné řešit hormonální léčbou, která slibuje 75-95% úspěšnost. Dále hormonální antikoncepcí, domácí léčbou pomocí bylinek a případně chirurgickým odstraněním endometriální tkáně.
Typickými příznaky endometriózy jsou bolestivá menstruace nebo pohlavní styk, silné krvácení i špinění mimo cyklus. Ale jsou také ženy, které žádné symptomy nepociťují.
4. Syndrom polycystických ovarií
PCOS vzniká u žen kvůli nadměrné produkci mužských hormonů, které pak způsobují neplodnost. Na vaječnících se vytváří několik malých cyst a dozrávající folikuly se z nich nemohou uvolnit. Navíc stále rostou a tvoří se další. Při boji s PCOS pomáhá úprava životní stylu (zdravá strava, dostatek pohybu) a aplikace léků na plodnost. V některých případech je ale nutný chirurgický zákrok. Každopádně léčba polycystických vaječníků je velmi úspěšná a vaše šance na otěhotnění se zvyšuje.
5. Neprůchodné vejcovody
Další možnou příčinou neplodnosti jsou ucpané nebo poškozené vejcovody. Ty nedovolí vajíčku dostat se do dělohy, a proto nemůže dojít ke splynutí se spermií a následnému otěhotnění. Při částečné neprůchodnosti hrozí, že oplodněné vajíčko zůstane ve vejcovodu a dojde k mimoděložnímu těhotenství.
Mezi hlavní příčiny patří zánětlivá onemocnění pánve nebo sexuálně přenosné infekce (např. chlamydie). Řešením je operativní zprůchodnění vejcovodů. Pokud tato varianta nepomůže, obraťte se na centrum asistované reprodukce.
6. Děložní problémy
Aby žena mohla otěhotnět, musí se oplodněné vajíčko uhnízdit v děloze. Jestliže je děloha špatně tvarovaná, postižená patologickými procesy nebo je traumatizovaná po předchozích operačních zákrocích, není možné, aby proces otěhotnění proběhl podle očekávání.
Podle MUDr. Petra Vrublovského je lepší v případě jakýchkoli potíží neotálet a vyhledat pomoc co nejdříve.
7. Problémy související s věkem
Bez ohledu na pohlaví je pro páry s přibývajícím věkem obtížnější mít děti. Nejplodnější období ženy je mezi 20-30. rokem. Po třicítce naděje výrazně klesají a po čtyřicítce je šance na otěhotnění menší než 5 %. S přibývajícími roky dochází také mnohem častěji k hormonálním změnám, absencím ovulace, zhoršené kvalitě vajíček či spermií.
A ani v případě zdárného oplodnění vajíčka není vyhráno. Mnohem častěji se objevují problémy s donošením plodu (častěji dochází k potratům). Právě potíže spojené s přibývajícím věkem a zhoršením zdravotního stavu jsou jednou z hlavních příčin sekundární neplodnosti – tedy takové neplodnosti, kdy žena dříve už porodila, ale další dítě se jí počít nedaří.
8. Problémy spermií
Je pravda, že muži produkují spermie celý život a jejich plodnost je výrazně vyšší a delší než u žen. Jestli dojde k oplodnění vajíčka, záleží ale také na kvalitě spermií, jejich počtu, tvaru a motilitě (pohyblivosti). Častou příčinou neplodnosti u mužů bývá porucha tvorby spermií, jejich transportu, problém s ejakulací nebo impotence.
V centrech asistované reprodukce provádějí mikroskopické vyšetření ejakulátu, které se nazývá spermiogram.
9. Imunologický faktor
Neplodnost způsobena imunologickým problémem může postihnout muže i ženy. Jedná se o ochranu imunitního systému, který chrání jednoho partnera před pohlavními buňkami toho druhého. Ženám s tímto problémem se nedaří otěhotnět, nebo plod potratí.
10. Genetické příčiny neplodnosti
Mezi nejčastější genetické příčiny neplodnosti patří vrozené chromozomové aberace (např. Downův syndrom) a monogenní onemocnění (např. cystická fibróza). U genetického faktoru neplodnosti dochází častěji k potratům nebo k celkové nemožnosti otěhotnění. V dnešní době je již ale možné pomocí moderních genetických postupů některé tyto choroby odhalit a pomoci tak párům s tímto typem neplodnosti.
„Genetické příčiny neplodnosti lze řešit. Záleží na typu genetické příčiny – dle toho se zvolí adekvátní postup při léčbě neplodnosti. Někdy pomůže testování embryí jako takových a následné zvolení toho, které má nejvyšší šanci na uhnízdění v děloze a neobsahuje žádnou genetickou abnormalitu. V jiných případech musí dojít k nahrazení jedné z gamet (vajíček/spermií),“ dodává lékař.
S diagnostikou genetických příčin neplodnosti vám pomohou odborníci v centrech asistované reprodukce.